A Pennsylvaniai Egyetem pszichológusa, Joseph Kable vezette kutatócsoport utánajárt milyen hatással vannak a fenti alkalmazások a kognitív képességeinkre és meglepő eredményre jutottak. A The Journal of Neuroscience-ben publikált tanulmány szerint a szakemberek nem találtak bizonyítékot arra, hogy kognitív tréning befolyásolná az idegi aktívitást egy döntéshozatal során, vagy hogy a kognitív tréning hatással lenne a kockázatérzékenységre.
A csapat érdeklődése a kérdésben az azonnali kielégülésre vonatkozott. Konkrétan azt akarták látni, hogy a kognitív tréning megváltoztathatja-e a felhasználók viselkedését úgy, hogy bizonyos esetekben késleltetve vagy kevésbé kockázatos döntéseket hozzanak. Ehhez fiatal felnőttek agyát vizsgálták, miközben a Lumosity alkalmazást használták. Minden részvevő összesen 50 alkalmat ült végig 10 héten át.
Az eredmények meglehetősen egyértelműek lettek. Semmi változást nem mutatott ki a vizsgálat a választásra és a döntéshozatalra nézve. A kivételt egyedül a feladatok teljesítése jelentette. Másszóval az egyetlen dolog, amit a Lumosity használata fejleszt, az a Lumosity játékban való feladatok teljesítésének képessége.
Ez egyáltalán nem meglepő, ha az agytréner alkalmazások eddigi történetére pillanatunk. Tavaly a Lumos Labs szülővállalata 2 millió dollárt kellett, hogy kifizessen az FTC-nek a nyilvánosság félrevezetése miatt.